Archive

PANEL OF YOGA, COUNSELOR AND OTHERS

PANEL OF CONTRACTUAL TEACHERS 2016

 


Time Table for SA1 Examination

SESSION: 2011 - 2012

  • Result declared of Session Ending Examination of classes I - IX, & XI on 29.03.2012
  • National Science Day Celebration on 28.02.2012.
  • Thinking Day Celebration on 22.02.2012.
  • Participation of 06 Cubs and 06 Bulbuls of the Vidyalaya in Cub Bulbul Utsav at KV2, Indore from 23.02.2012 to 24.02.2012. Vidyalaya got III position in drama competition among 16 schools.
  • Farewell of Class XII students on 15.02.2012
  • Vidyalaya got first position in Cultural Programme held at DRP ground on Republic Day Celebration - 2012.
  • Two students Ma. Vishwajeet Patel, Class X and Ku. Renu Patidar, Class IX selected for II level of National Mathematics Olympiad - 2012.
  • Grand Parent Day Celebration on 20/01/2012.

*Two students got I position and two students got II position and two students got III position               in Energy and Environment Drawing competition

* Winter Break from 23/12/2011 to 01/01/2012.

*Poster Making Competition on Drug Abuse, 24/11/11

* 12 students participated in Zonal Informatics Olympiad held at Indore on 19/11/11.

* Excursion toor of classes VI to X in third week of November.

* Half Yearly Examination of Class XI started from 14/11/11.

* Children Day Celebration on 14/11/11.

* 08 Students participated in Regional Level NCSC - 2011 held at KV2, Bhopal from 04/11/11 to                          05/11/11.

* Two students Ku. Akshita Kanungo and Ku. Prachi Bhatodra participated in Tribal/Grameen                                 Scout/Guide/Rover/Ranger Meet from 01/11/11 to 05/11/11 held at NTC, Pachmarhi.

*Vigilance Awareness Week celebrated from 01/11/11 to 07/11/11.

* Autumn Break from 03.10.2011 to 12.10.2011.

* Hindi Patriotic Group Song Competition on 24/09/2011.

* Career Guidance and Counselling programme for the students of class X and XII on 23/09/2011.

* Hindi Nibandh Lekhan Pratiyogita on 22/09/2011.

* Celebration of Hindi Pakhwada from 14/09/2011 to 28/09/2011.

* Teachers' Day Celebration on 05/09/2011.

* Sports Day Celebration on 28/08/2011.

* School Level Science Exhibition on 28/08/2011.

* Flower Decoration Competition in Primary Section by the students of I - V on 27/08/2011.

* Celebration of Independence Day on 15/08/2011.

* Tree Plantation was done in the presence of Nominee Chairman of the Vidyalaya Shri S. Sharma                       on 14/07/2011.

* Celebration of World Population Day in Vidyalaya on 11 July 2011.

* Celebration of Vanmahotsva in first week of July.

* Proficient Test in first week of July for the passout students of class X in 2010-2011.

* Vidyalaya started from 28th June 2011 after 50 days Summer vacations.

 

SESSION: 2010 - 2011

Cubs and bulbul utsav

Venue :(Ratlam 12 nov to 14 nov 2010)

 

List of Participants

 

06 girls

(Aditi V , Purva II, Pratistha V, Simran V, Vedankshi V , Charu V)

06 Boys

(Amites.h V,Meet V, Vishwas V,Ankit - VI , Nakul- VI ,Nimesh -V)

Dwitiya Sopan Testing Camp

08 scouts participated in Dwitiya Sopan testing camp at mandsour.

Tritiya Sopan Testing Camp

06 scouts and 06 guides participated tritiya sopan testing camp at itarsi

* Student council has been  formulated on 15/09/2010

* Master Naman Paare has been selected for National Kho-Kho team

* Mr S K Singh Joined as Librarian on 2nd aug 2010.

* Mr D L Ram has joined this vidyalaya as a principal on 3rd july 2010.

Summer VAcation Starts form 2 nd May to 20 th June

HAPPY new year 2010  TO ALL THE STAFF AND STUDENTS

* Second pre board will start on 5 th jan 2010

* Three newly appointment PRT joined in Sep 2009

* One PGT MAths transferd

*One TGT English transfered

*One TGT SST transfered

Social Science Exibition 2009-2010 , at KV khargone

1.       Debate competition held on 10/07/2009 ,FRIDAY

Selected candidates

Senior Group

a.       Shubham Kanungo –XI

b.       Swapnil Choure –XI

Junior Group

a.Somya MAngrole –VI A

b. Akshita Kanungo –VII A

2.       Social science exhibition held on 15/07/2009 ,Wednesday

Selected Candidates

Senior Group

a.       Tillotma Thakare –XI

b.       Shivani Malviya – IX  B

c.        Sarthak Kanungo – IX B

Junior  Group

a.       Hemant Korde – VIII- A

b.       Rishabh Jain -    VI –A

c.        Prashansa Rao – VII –A

3.       Dance competition held on 16/07/2009 ,Thursday

Selected Candidates

a.   s. sunayana

b.  Prinkita Khode

c. Yamini Kanungo

d. Damini KAnungo

e. Tanvi Rai

f. Simran Rafhuvanshi

g. Jahnvi Joshi

h. Rani Badole

I. Somya Mongrole

j. Sakshi Dashore

k. Akshita Thakur

l. Monica Solanki